leden 2019

První týden roku 2019

Zima se nám naplno ohlásila, tak se stala tématem celého týdne, povídali jsme si o zimních sportech a vše co s nimi souvisí. Vyluštili jsme si i zimní křížovku. Při návštěvě knihovny jsme si zapůjčili interaktivní hru na téma doprava. Jedno odpoledne jsme si povídali o stolování a učili se orientovat v jednotlivých druzích jídla podle názvu. Téma "zima" nás neopustilo a vyrobili jsme si zimní koláž " Ptáci v zimě", zdůraznili jsme, jak je důležité nosit v zimě rukavice, procvičili jsme si orientaci v prostoru a čase. Na kondiční procházce jsme měli možnost pozorovat sýkorky, poté jsme procvičili jemnou motoriku výrobou ptáčků a dozvěděli se zajímavosti ze života vrány černé. Po obědě jsme hráli společenské hry.

V dalším krásném týdnu jsme trénovali nácvik orientace na cestách v praxi. Kde můžeme přejít, kde musíme zastavit, mnohým dělalo velké problémy. Konec nácviku jsme zpříjemnili krásným překvapením v podobě výstavy o vzniku železnice na Opavsku. Venku jsme pozorovali drobné ptactvo v rámci projektu. Odpoledne probíhal individuální nácvik tvoření slabik a slov. Další den jsme si procvičili jemnou motoriku tvořením zimních čepic. Venku jsme pozorovali a poznávali stromy. Odpoledne jsme měli nácvik se speciálním pedagogem na téma "zima" a někteří se individuálně věnovali skládání slov, puzzlů a listování v knihách, logické hře - obrázkové Sudoku.

Další týden jsme zamířili na výstavu fotografií. Odpoledne jsme předčítali a procvičovali počítání při turnaji v kostkách, procvičili paměť, psaní a vyluštili křížovku. Poté jsme se šli podívat na soukromou sbírku prestižních světových značek automobilů a motocyklů. Ve čtvrtek jsme při nácviku vaření upekli vynikající muffiny na dva způsoby, šunkovo-sýrové a kokosovo-čokoládové. Poté jsme se vydali do provozu, kde jsme trénovali nácvik přecházení silnice bez semaforu. V nákupním centru si každý vyzkoušel možnosti nakupování, včetně procházení kruhovým vchodem. V pátek byl krásný den, který rozdával radost. Navštívili jsme Domov pro seniory, kde jsme společně tvořili, zpívali, povídali si a vzpomínali. Nakonec jsme každého seniora obdarovali krásnou květinou.

Poslední lednový týden nám nádherně zasněžilo, tak jsme toho využili aktivitou venku. Postupně jsme zapojili kondiční cvičení, nácvik jemné i hrubé motoriky, soustředění a představivost. V úterý jsme si povídali o cizích jazycích. Zazněla němčina, ruština, slovenština, polština, ale i italština a angličtina. Ve čtvrtek probíhala muzikoterapie a příprava bohatého občerstvení. Stihli jsme si "odstrojit" vánoční stromek. Procházku jsme si zpříjemnili krmením drobného ptactva. V pátek probíhalo seznámení s dalším aktivizačním pracovníkem, posílení týmu všechny nadchlo a přivítání bylo velmi milé. Náš páteční čas byl mimo jiné ještě naplněn tréninkem paměti, výtvarnou činností, vytvořením nástěnky našich plánů a oblíbeným předčítáním. 

Zimní čas

Zprávy z Domovinky

Krásný lednový týden