duben 2019

Začátek dubnového týdne jsme zahájili výrobou narozeninového přání a oslavou narozenin. Potom jsme navštívili knihovnu a výstavu "krása užitého skla." Využili jsme i slunečného počasí a prošli se pomalu kvetoucím parkem. Odpoledne jsme vyráběli velikonoční zápichy do květináčů, předčítali jsme nové knihy a povídali si. V úterý jsme prožili modré dopoledne, protože se konal světový den zvýšení povědomí o autismu, jehož symbolem je modrá barva. Poté jsme vyrazili trénovat nakupování a chování v silničním provozu. Nechyběl ani pobyt na krásné zahradě, kde jsme poctivě cvičili. Po obědě nás čekalo překvapení v podobě horkých malin s vanilkovou zmrzlinou. Ve středu jsme si vyzkoušeli návštěvu u holiče, velikonoční tvoření a sportovní hry na zahradě. Po obědě jsme pracovali s textem a zpívali v muzikoterapii. Ve čtvrtek probíhal nácvik psaní a opakování abecedy, netradiční příprava toustů a základy práce s počítačem. Nechyběla ani procházka rozkvetlým parkem a návštěva velikonočních trhů s nákupem mrskaček. V pátek to u nás krásně vonělo. Vyrobili jsme si domácí pizzu plnou výborných ingrediencí a vytvořili si nádherné kraslice. Na zahradě jsme si zasadili zeleninu a vydali se do přírody, kde jsme pozorovali pracující včely na rozkvetlých stromech.

Druhý dubnový týden jsme zkoušeli vážení s kuchyňskou váhou a vyrobili linecké těsto. Nechyběla ani výroba velikonočního beránka a věnec plný kuřátek. Stihli jsme si i zasadit pažitku na zahrádce. Při pobytu venku jsme poznávali jarní květiny a zpěv ptáku a naučili se velikonoční koledy a básně spojené s jarní tématikou. V úterý jsme pekli linecké cukroví, vyráběli obrovskou kraslici, trénovali základy na počítači a povídali si, proč slavíme Velikonoce. Při pobytu venku jsme trénovali poznávaní dopravních značek a nácvik chůze v dopravě. Ve městě jsme navštívili velikonoční výstavu a trénovali orientaci v obchodním centru. Ve čtvrtek jsme pracovali s počítačem, kde jsme se učili pracovat s internetem. V kuchyni jsme zdobili velikonoční beránky čokoládou a v pracovně vznikla další krásná jarní dekorace. Odpoledne jsme trénovali paměť se zaměřením na počítání a psaní. V pátek probíhalo naučné povídání o různém druhu kávy, včetně přípravy a ochutnávky. Poté jsme zamířili do kina, kde jsme viděli film o putování sobů v Laponsku.

Další týden jsme zdobili velikonoční perníčky, pracovali s internetovým prohlížečem a tvořili přání na brzké uzdravení. Po svačině nás čekal výlet do fitness parku, kde nám byla předvedena ukázka cvičení a posilování. Toho jsme hned využili a krásně se protáhli. Poté jsme se vydali na velikonoční jarmark ve Střední škole hotelnictví a služeb, kde jsme si nakoupili spousty lahůdek a viděli jsme ukázku pečení oplatek. Využili jsme krásného počasí a navštívili i velikonoční trhy na dolním náměstí. Odpoledne probíhala muzikoterapie a promítání vybraného filmu o přírodě. Ve středu ráno jsme si zopakovali velikonoční koledy a jeli navštívit Domov pro seniory. Zde probíhala nádherná společná aktivita. Zdobila se vajíčka, zpívalo se a hlavně se hezky povídalo. Závěrem akce proběhla pravá mrskačka i s bohatou výslužkou. Ve čtvrtek jsme navštívili kapli v Marianu, kde jsme shlédli trnovou korunu, hřeby a hořící paškál. Později jsme navštívili Domov sv. Zdislavy, kde opět probíhalo krásné velikonoční setkání, i s hudebním vystoupením.

Předposlední dubnový týden nás přivítalo slunce, a proto jsme šli zalít a zkontrolovat zahradu. Poté jsme navštívili kuželnu, kde probíhala velká narozeninová oslava. Nádherné zážitky plné sdílené radosti, vynikajícího jídla a výborné hry nás zahřáli u srdce. Odpoledne probíhalo čtení s porozuměním a připravený program o pohybu měsíce. Ve středu jsme navštívili Slezské zemské muzeum, kde nás čekal připravený nádherný edukační program o zvířatech a jejich mláďatech. Po obědě jsme si užili muzikoterapii a procvičování čtení. Ve čtvrtek jsme si udělali výlet na Masarykovu školu zemědělskou, kde probíhal Den země a mláďat. Shlédli jsme jezdecké umění na koních, zasadili bylinky, navštívili stánky u policie, vojska a hasičů. Poté nás čekala pět kilometrů dlouhá procházka zpět do Domovinky. Díky pravidelnému pohybu a aktivnímu cvičení, to všichni zvládli výborně. V pátek jsme společně nachystali občerstvení a těšili se na návštěvu klientů z ANIMA VIVA, se kterou jsme si nejen zazpívali a zatančili, ale také krásně povídali.

V posledních dubnových dnech jsme se věnovali programu o zdravé stravě a vyrobili jsme si i obrovský banner, kde jsme vše správě zaznamenali a umístili. Nacvičovali jsme i nakupování zdravých potravin a nakonec jsme si upekli vynikající rohlíčky s jablky a mákem. Počasí nás neodradilo od návštěvy knihovny, kde jsme si půjčili oblíbené hrdiny v knižní podobě. Úterní dopoledne se kulturní sál proměnil ve velkou sešlost čarodějů a čarodějnic, které k nám zavítali i z blízkého Domova pro seniory. Akci doprovázel tanec, pohybová sportovní aktivita, vynikající jídlo a sdílená radost. Po obědě jsme zaslouženě odpočívali u dobré knihy a filmu na přání. Ve čtvrtek jsme pokračovali v tématu zdravý životní styl a zasadili si na zahradě mrkev, hrášek a cibuli. Během dne probíhal také trénink paměti a muzikoterapie s přípravou na soutěž "Začarovaná písnička." Stihli jsme i navštívit krásnou výstavu v Knihovně Petra Bezruče na téma V kruhu čtverce.